środa, 12 lutego 2014

Świstak dał mi do myślenia


 W ciągu kilku ostatnich lat networking stał się bardzo popularnym hasłem i zaczyna  być coraz bardziej modny. Dlatego też krakowscy studenci z Cafe Obywatelska postanowili, że V Klub dyskusyjny w Krakowie będzie poświęcony temu zagadnieniu. Zaproszonym gościem, który przybliżył nam całą ideę networkingu był Bartłomiej Świstak Piotrowski – osoba bardzo aktywna w Krakowie, twórca organizacji networkingowej TEAM.

Networking – czy już wiesz jak to zrobić?
Po pierwsze, zastanów się ile osób znasz.
Po drugie, przypomnij sobie czym zajmują się Twoi znajomi.
Po trzecie, skontaktuj się z nimi!

Networking, czyli budowanie i utrzymywanie sieci kontaktów okazał się być tematem interesującym i bardzo przydatnym. W przypadku studentów, którzy albo są na początku swojej kariery zawodowej albo dopiero o niej myślą najważniejszym punktem spotkania była kwestia jak zacząć budować swoją sieć. Bartłomiej Świstak Piotrowski służył pomocą, opowiedział o swoich doświadczeniach, dzięki czemu możemy już zaczynać swoją przygodę z networkingiem.

Przejdźmy, więc do tego jak przygotować swoją pierwszą sieć kontaktów. Początki okazują się być bardzo proste – wystarczą trzy punkty:

Po pierwsze, zastanów się ile osób znasz.
Jeśli teraz jesteś studentem, pomyśl ile osób zdążyłeś już poznać. Najpierw podstawówka, później gimnazjum, liceum… po drodze może jakieś kolonie, obozy - a może utrzymujesz kontakt z kompanem wakacyjnych przygód? A Twoi sąsiedzi? Kuzyni? Zapewne zrobiła się już duża liczba znajomych. Według różnych badań na temat tego z iloma osobami możemy utrzymywać w miarę stały kontakt okazuje się, że ta liczba to ok. 120 – 150 osób. A być może duża liczba Twoich znajomych na Facebooku sugeruje coś innego? Tym łatwiej dla Ciebie!

Po drugie, przypomnij sobie czym zajmują się Twoim znajomi.
Mamy już listę osób, z którymi w miarę regularnie rozmawiamy, więc teraz przyszedł czas na przypomnienie sobie czym oni się zajmują. Być może część znajomych ze szkolnej ławy skończyła edukację wcześniej i obecnie posiada już swoje własne firmy? Albo Twój kolega ze studiów ma dorywczą pracę w branży, która Cię interesuje? Zastanów się kto jest w czym dobry, kto co robi i kto gdzie pracuje. Czy już wiesz, do których znajomych się zwrócić?

Po trzecie, skontaktuj się z nimi!
Teraz pozostał już ostatni krok. Jesteś przygotowany - wiesz kogo znasz i kto czym się zajmuje. Wiesz też jakie masz potrzeby. A więc do dzieła! Sam lepiej znasz swoich znajomych, więc zapewne dobrze wiesz jak z nimi rozmawiać. Jedyną radą w tej kwestii jest to, by najlepiej wprost powiedzieć o co nam chodzi – np. że obecnie szukamy pracy i gdyby nasz znajomy wiedział o wolnej posadzie, do której byśmy się nadawali, prosimy o kontakt. To chyba nie takie trudne,  prawda?

Powodzenia!
Karolina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz