czwartek, 3 kwietnia 2014

Pierwszy dzień WARSZTATOWNI w Rzeszowie

Pierwszy z trzech dni, 45 uczestników, 3 prowadzących to dzisiejszy dzień w liczbach. Działo się wiele. Była energia, był śmiech a nawet mantra. Przede wszystkim były jednak warsztaty, które okazały się strzałem w dziesiątkę. Co się działo? Co czekało na uczestników? Z czym musieli się zmierzyć?

 

WARSZTATOWNIA zaczęła bardzo energetycznie, aktor Kornel Pieńko na początku szkolenia nauczył uczestników oddychać, uświadomił rolę pauz oraz obudził świadomość ciała i siłę gestu. Okazało się w każdej dziedzinie życia ta wiedza jest szalenie potrzebna. Samo czytanie tekstu okazało się trudne, jeśli trzeba było pilnować prawidłowej wymowy pod względem dykcyjnym oraz impostacyjnym. Warsztaty te pokazały jak pokonać tremę i obawy przed wystąpieniami publicznymi. Pozwoliły na zidentyfikowanie i kontrolowanie emocji, które towarzyszyły niektórym z uczestników w sytuacji wypowiadania swoich sądów oraz argumentacji w szerszym gronie. Uczestnicy warsztatu mieli możliwość poznania sposobów identyfikowania potencjalnej grupy odbiorców oraz technik autoprezentacji. Okazało się, jak potężną siłę oddziaływania ma komunikacja niewerbalna. Trener warsztatu dał przepis na opanowanie gestykulacji i przyruchów. Przy tej całej merytoryce było śmiesznie, energetycznie i twórczo. 

Na półmetku warsztatownego dnia odbyło się spotkanie z Bernadetą Szczyptą – temat wzięty na warsztat to - dziennikarstwo obywatelskie. Uczestnicy tworzyli definicję tego pojęcia, ale okazało się, że jest  tak wiele propozycji ile uczestników i trudno wybrać tą która wydawała by się w pełni odzwierciedlać wszystkie jego aspekty. To, z czym się wszyscy zgodzili to to, że tworzą je dziennikarze ale nie ci zawodowi. Po pierwsze uczestnicy nauczyli się na przykładach rozpoznawać różnice pomiędzy dziennikarstwem obywatelskim a „komercyjnym”, ponadto mieli możliwość konstruowania informacji, które będzie można zamieścić na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. Uczestnicy posługując się dekalogiem dziennikarza, spróbowali samodzielnie stworzyć notatkę prasową. Bernadeta pokazała jak czytać i recenzować informacje podawane w prasie, radiu i telewizji,  jak wyciągać ważne wątki i unikać pułapek. Podsumowaniem warsztatu były serwisy informacyjne – lokalny i ogólnopolski stworzone przez uczestników. 

Na zakończenie dnia odkrywamy Rzeszów na kulturalnej mapie Polski za sprawą Eweliny Jurasz. Mapa rzeczywiście powstała. Znalazły się na niej największe miasta, uczestnicy próbowali dopisać wydarzenia, miejsca związane z kulturą. Nie było to łatwe zadanie, okazało się, że studenci nie znają w ogóle tego zagadnienia. Następnym etapem było omówienie miejsc i działań kulturalnych mających miejsce w Rzeszowie.

Studenci, którzy przyjechali z mniejszych miejscowości lub innych części Polski nie uczestniczą  w kulturze miasta, nie mają świadomości śledzenia tych wydarzeń. Ewelina pokazała możliwości jakie oferuje Rzeszów pod względem staży oraz miejsca wolontariatu w kulturze. Uczestnicy nabyli umiejętność krytycznego patrzenia na wydarzenia kulturalne oraz będą wiedzieli na co zwrócić uwagę, decydując się na aktywność w tym obszarze. Szkolenie zbudowało wśród jego uczestników postawę otwartości na krytykę oraz zdolność dyskusji i obrony swojego zdania, dzięki posługiwaniu się twardymi faktami oraz argumentami popartymi wiedzą.

2 komentarze:

  1. wiecej Zdjanc poprosilis by my :) !

    OdpowiedzUsuń
  2. Saro! Więcej zdjęć znajdziecie na facebooku ;-) Pod linkami:

    https://www.facebook.com/media/set/?set=a.283185031845022.1073741860.212979585532234&type=1

    https://www.facebook.com/media/set/?set=a.283189048511287.1073741861.212979585532234&type=1

    https://www.facebook.com/CAFEObywatelska/photos_stream

    Pozdrawiamy i zapraszamy do oglądania, komentowania ;-)

    OdpowiedzUsuń