sobota, 5 kwietnia 2014

Festiwal WARSZTATOWNIA Rzeszów - dzień drugi

Drugi z trzech dni. 32 uczestników, 3 prowadzących to dzisiejszy dzień w liczbach. Kolejny dzień pełen wrażeń i dobrych emocji. Było praktycznie, wesoło i...pracowicie niczym w mrowisku. Uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w Grze Karpackiej, dowiedzieć się, jak w pełni wykorzystać swoje umiejętności i jak TO się robi na Słowacji.

Człowiek od kiedy przestał migrować i zaczął prowadzić osadniczy tryb życia, przywiązywał wagę do swojego miejsca, w którym zdecydował się żyć. Naszym domem są Karpaty ale co o nich wiemy, czy mamy świadomość, czym jest Konwencja Karpacka? O tym wszystkim mogli się dowiedzieć uczestnicy warsztatu prowadzonego przez Monikę Ochwat – Marcinkiewicz. Lider działający w danym regionie musi znać jego uwarunkowania i te geograficzne, historyczne ale i społeczne. Uczestnicy zmierzyli się z ćwiczeniem, które pozwoliło skonfrontować ich cechy charakteru z tymi, jaki typowy lider posiadać powinien. Następnym elementem szkolenia była Gra Karpacka. 

Jej celem było poniesienie poziomu wiedzy na temat opracowywania projektów, zasad współpracy i komunikacji w grupie oraz prezentacji pomysłów. Uczestnicy podzieli się na trzy grupy: dwie organizacje młodzieżowe, których zadaniem było stworzyć zarysy projektów służących zapobieganiu migracji młodych osób z ternu karpackiego i Rada Decyzyjna, której zadaniem było konsultować i stworzyć kryteria oceny tych projektów. W czasie prezentacji i oceny projektów padały szczegółowe pytania i prośby o konkretyzację. Członkowie organizacji musieli mocno argumentować i bronić własnego pomysłu. Następnie po burzliwych obradach Rady ogłoszono werdykt – obie drużyny zawarły wszystkie kryteria które Rada zawarła w karcie oceny. 


Zaskakujący tytuł kolejnego warsztatu przyciągnął sporą grupę osób. Zawarto kontrakt, który zawierał zasady współpracy zapisane pod enigmatycznie brzmiącymi hasłami: zasada szwedzkiego stołu, zasada kocham Cię i Vegas. Każdy z uczestników spróbował na początek znaleźć i nazwać swoje moce.  Uczestnicy poznali kręgi: wpływu i zainteresowań – w pierwszym znajdują się takie hasła jak: praca, dom, rodzina, hobby czy rozwój osobisty, w drugim zaś: polityka, pogoda czy sukcesy innych. Od nas samych zależy który z nich wybierzemy. Osoby proaktywne w swoim życiu koncentrują się na „kręgu wpływu”. Pracują tam, gdzie mogą coś zrobić, dzięki czemu ich krąg wpływu coraz bardziej powiększa się. Uczestnicy po szkoleniu mieli pamiętać, że to właśnie oni – potrafią – są w stanie i zasługują na to, by w pełni wykorzystać swoje możliwości. 


Ostatni warsztat to spotkanie z partnerem projektu przedstawicielami Stowarzyszenia Novy Domov ze Stropkowa na Słowacji. Nasz gość opowiedział o realizowanych przez nich projektach, szczególnie dużo uwagi poświęcił problemowi Romów. Nie obyło się oczywiście do odwołań  do tytułowych pszczół. Okazało się, że mają one perfekcyjne społeczeństwo ale nastawione tylko na powiększanie swojego narodu i ochronę królowej. Ludzkie społeczeństwa są dużo bardziej złożone, bo naszymi priorytetami poza bezpieczeństwem i prokreacją jest jakość i standard życia. Mimo drobnej bariery językowej, która myślę była tu wartością dodaną, bo uczestnicy warsztatu musieli uważnie wsłuchiwać się w słowa prowadzącego, aby zrozumieć jego wypowiedź, warsztat był niezwykle interesujący i inspirujący.
 
Zdjęcia z wydarzenia znajdziecie na:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.283492861814239.1073741865.212979585532234&type=1

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.283434245153434.1073741864.212979585532234&type=1

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.283402035156655.1073741863.212979585532234&type=1

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz