sobota, 23 sierpnia 2014

Z nadzieją patrzymy w przyszłość



Czym jest Spółdzielnia Socjalna? Spółdzielnia Socjalna jest mariażem przedsiębiorstwa oraz organizacji pozarządowych. Jej celem jest reintegracja zawodowa i społeczna członków poprzez pracę w rentownej firmie.


Początki Spółdzielni Socjalnej „Serce Pogórza”
Początkiem było szkolenie dla osób długotrwale bezrobotnych z gminy Zakliczyn, prowadzone przez Monikę Ochwat – Marcinkiewicz. Bezrobotnym z Gminy Zakliczyn trafił się trener będący profesjonalistą oraz człowiek szanujący innych i umiejący w ludziach zaszczepić wiarę we własne możliwości i ogromny, ukryty potencjał. To właśnie Monika zaproponowała i zorganizowała dla członków naszej spółdzielni szkolenia na terenie Gminy Zakliczyn z zakładania i prowadzenia takiego typu przedsiębiorstw, co było warunkiem koniecznym by aplikować po dofinansowanie na założenie naszej spółdzielni. Potencjał grupy był ogromny, a szanse na prowadzenie działalności realne. Dobrym przykładem i inspiracją dla nas była Spółdzielnia Socjalna „Opoka” w Kluczach.

Działalność Spółdzielni Socjalnej „Serce Pogórza”

Spółdzielnia Socjalna „Serce Pogórza” świadczy usługi cateringowe, kompleksowo organizuje imprezy okolicznościowe w swoim lokalu oraz posiada bazę noclegową dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych do 35-ciu osób. Prowadząc swoją działalność utwierdziliśmy się w przekonaniu, że pozytywne myślenie to istotny element w drodze do sukcesu. Kilka przykrych rzeczy (rozprawy w sądzie pracy, przegranie przetargów), których doświadczyliśmy jako Spółdzielnia w roku 2013, staramy się wymazać z pamięci, aby być silniejszymi w tworzeniu tego, co dopiero przed nami. A przed nowe wyzwania. Nowe przetargi i nowe z tym związane stresy. Być może znów wygramy przetarg na dożywianie dzieci w pięciu szkołach w Gminie Zakliczyn. Zlecenie to jest dla nas ważne między innymi dlatego, że jest stałe i zapewnia stabilizację. Być może nadal będziemy świadczyć usługi cateringowe dla Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego. Pragniemy podkreślić, że w Europejskim Centrum Muzyki czujemy się niemal jak w domu. Być może przetrwamy nadchodzącą zimę nie wydając wszystkich oszczędności na ogrzewanie budynku, w którym prowadzimy działalność gospodarczą. Bez względu na te zawsze niepewne możliwości, musimy każdego dnia iść do przodu aby zrealizować postawione przed sobą odległe, ale realne cele. Ponieważ od czerwca 2013 roku jesteśmy już samofinansującym się przedsiębiorstwem, poszukujemy wszelkich rozwiązań aby zagwarantować sobie ciągły rozwój oparty na zasadach obowiązującej nas ekonomii społecznej. Nadal człowiek jest dla nas najważniejszy, co manifestujemy pod słowem „socjalna” w naszej nazwie.
Spółdzielnia Socjalna „Serce Pogórza”  to podmiot, który wypracowane zyski w pierwszej kolejności inwestuje w potrzeby swoich pracowników i członków. Nie zamierzamy nigdy tego zmienić.

Z nadzieją patrzymy w przyszłość
Aby móc pracować i realizować swoje cele statutowe, Spółdzielnia stale szuka nowych możliwości rozwoju. Wiemy, że musimy sięgać po fundusze, aby tworzyć miejsca pracy gdyż chcemy poszerzać zakres swej działalności. Chcemy sięgać po fundusze również po to, aby stworzyć ciekawą ofertę spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży. Chcemy sięgać po fundusze, ponieważ są w zasięgu ręki. Dlatego też w czerwcu 2013 roku zaprosiliśmy do swojej siedziby w Dzierżaninach Burmistrza Miasta Zakliczyn Jerzego Soskę oraz Radnych Rady Miejskiej. Spółdzielnia zaprezentowała bilans zysków i strat, dotychczasowe osiągnięcia, plany na przyszłość oraz działania które chętnie zrealizuje w Dzierżaninach przy minimalnej współpracy ze strony zaproszonych gości.

Wśród naszych planów można wymienić:
1.      Profesjonalne doradztwo zawodowe dla dzieci i młodzieży;
2.      Prowadzenie świetlicy wiejskiej w Dzierżaninach;
3.      Prowadzenie wypoczynku w okresie ferii i wakacji dla dzieci z rodzin ubogich;
4.      Korzystanie z możliwości pozyskania funduszy na doinwestowanie obiektu, który dzierżawi spółdzielnia.

Sytuacja Spółdzielni Socjalnych
Sytuacja przedsiębiorstw społecznych na rynku zapewne różni się w zależności od celu jaki postawiło sobie przedsiębiorstwo społeczne. Cel, który nam przyświeca, to uczciwa realizacja zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa społecznego. W naszym przekonaniu w spółdzielczości socjalnej jak w żadnej innej, drzemie moc i to moc pochodząca z człowieka.
Praca w spółdzielni jest pewnie jak każda inna, gdy wszystko się już ustabilizuje. Ale zanim się ustabilizuje, zanim w nazwie przestanie straszyć wszystkich słowo „…socjalna”, to potrzeba ogromnego wysiłku, wyrzeczeń oraz odwagi osób pracujących pod takim sztandarem, aby dotrzeć i przekonać do siebie ludzi, dla których „socjalna” to jakaś wątpliwość, niezaradność, ułomność.
Odtrącanie wewnętrzne wszystkiego co ma w nazwie socjalna, znacząco odbija się na traktowaniu spółdzielni socjalnych przez potencjalnych klientów. Dystansu nie tworzy fakt, że spółdzielnia socjalna realizuje przede wszystkim cele społeczne, to sprawia raczej nazwa „społeczna”.
Firmy społeczne potrzebują również dopracowania polskiego prawa do specyfiki funkcjonowania spółdzielni socjalnych. Dla polskich sądów spółdzielnia socjalna to zwykła firma, co przy orzekaniu w sprawach spornych z pracownikami okazuje się ogromnie krzywdzące dla osób, które nie chcą zniszczyć stworzonych przez siebie miejsc pracy.
Firmy społeczne potrzebują też jednoznacznych i łatwych do zastosowania zapisów w zamówieniach publicznych, mówiących o nadrzędności ich ofert nad innymi ze względu na specyfikę funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej.

Jeśli myślicie o założeniu Spółdzielni Socjalnej …
Ogromne znaczenie ma to, aby wszystkie osoby, które chcą tworzyć spółdzielnię rozumiały co do siebie mówią, zaczynając od tłumaczenia sobie prostych rzeczy, a kończąc na przypisaniu swojej roli i odpowiedzialności w działaniach spółdzielni. Ważne jest też ze względu na niejednokrotnie duży bagaż doświadczeń życiowych, żeby każdy kto chce, mógł rozpocząć budowanie w spółdzielni lepszej prawdy o sobie. Wszelkie nieporozumienia w spółdzielni należy rozwiązywać wspólne i najszybciej jak się da. W naszej spółdzielni spotykamy się średnio raz na miesiąc, aby porozmawiać, podsumować, zaplanować. Te spotkania są niezależne od bieżących spraw i dają nam wszystkim poczucie bezpieczeństwa, poczucie współdecydowania i budują nasze zaufanie do siebie. To ważne, bo Spółdzielnia Socjalna „Serce Pogórza” to duża rodzina, która boryka się czasem z wewnętrznymi nieporozumieniami, a wspólne spotkania i wyjazdy pokazują jak wiele nas łączy.

Sukcesy Spółdzielni Socjalnej „Serce Pogórza”
Rozwinięcie w ciągu roku naszej spółdzielni, tak aby wyrosła na Lidera Przedsiębiorczości w Małopolsce.
Spółdzielnia Socjalna „Serce Pogórza” została uhonorowana tytułem „Debiut roku” podczas gali Małopolskich Liderów Przedsiębiorczości Społecznej 2013.

Zajęcie miejsca na podium, jako jedna z najlepiej prosperujących finansowo spółdzielni w Polsce.

Spółdzielnia Socjalna „Serce Pogórza” została nagrodzona w kategorii „Pomysł na Rozwój” podczas gali Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku

Dzięki wyżej wymienionym wyróżnieniom czujemy się zmotywowani do jeszcze cięższej pracy aby w przyszłości realizować nakreślone cele i plany. Przypuszczamy, że nam się uda. Otuchy dodaje fakt, iż tak do końca nie jesteśmy już osamotnieni w budowaniu naszej nowej rzeczywistości. Dzięki nagrodom w konkursach jesteśmy rozpoznawalni zarówno na poziomie Małopolski jak i Polski. Już teraz mamy sygnały, że są instytucje, które chętnie podejmą z nami stałą współpracę. W związku z tym mamy nadzieję na to, że utrzymamy istniejące miejsca pracy i utworzymy nowe. A możemy zrobić o wiele więcej, gdyż Nasza siła tkwi w ludziach tworzących Spółdzielnię Socjalną „Serce Pogórza”.


Tel. 790 789 846
Spółdzielnia Socjalna „Serce Pogórza”

Autor: Janusz Marcinkiewicz


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz